Podsumowanie Tygodnia przedsiębiorczości
Zgodnie z mottem Zespołu Szkół techniczno-Informatycznych w Gliwicach „Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia” uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości 2022. W ramach projektu „Otwarta Firma” pod tegorocznym hasłem „Biznes przy tablicy” gościliśmy w dniach 8-14 listopada br. właścicieli i przedstawicieli firm, które przyjęły zaproszenie do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu.
Pierwszym gościem był Marek Michalski dyrektor ds. finansowych firmy Farmacol S.A. w Katowicach. Omówił sposoby zatrudnienia młodego pracownika na rynku pracy, wady i zalety samo zatrudnienia. Zwrócił uwagę młodzieży na umiejętności, które obecnie są ważne w trakcie procesu rekrutacji do firm, na znaczenie wcześniejszego poddania się certyfikacji. Ważna jest znajomość co najmniej dwóch języków obcych, a przede wszystkim języka angielskiego, często jako podstawowego języka komunikacyjnego w wielu firmach działających w Polsce. Podkreślał znaczenie edukacji w rozwoju młodego człowieka, dostępności do studiowania na dobrych uczelniach w kraju i zagranicą. Przybliżył uczniom cele działania współczesnych firm, znaczenie dobrego gospodarowania finansami przedsiębiorstwa. Zachęcał do odbywania staży wakacyjnych w dobrych firmach oraz nabywania doświadczenie zawodowego.
Przedstawicielki działu HR firmy Tauron Dystrybucja Justyna Łucka i Angelika Polak przeprowadziły z uczniami klasy 4CI warsztaty na temat „Absolwent na rynku pracy”. Uczestnicy spotkania po wysłuchaniu wskazówek w zakresie przygotowania aplikacji pracowniczej sami wykonali swoje CV, przygotowali się do rozmowy kwalifikacyjnej. Mieli możliwość przedyskutowania odpowiedzi na trudne pytania, przygotowania pytań do potencjalnego pracodawcy.
Dla uczennic XI LOS wyjątkowo ciekawym okazało się spotkanie w właścicielkami firm Bioclinic – Anny Gwiazdy-Koryckiej oraz MediCos Podologia – Pauliny Kos. Pierwsza firma działa od 12 lat i zajmuje się medycyną estetyczną i odnową biologiczną. Właścicielka firmy Bioclinic z wielką pasją opowiedziała o swojej drodze do założenia firmy, pasji działania i satysfakcji z udzielania pomocy pacjentom. Zwróciła uwagę na rolę dobrych relacji osób pracujących, która jest istotna w osiągnięciu sukcesu biznesowego i zadowolenia z wykonywanej pracy. Paulina Kot zaczęła prowadzić działalność gospodarczą już w wielu 17 lat i po nabraniu doświadczenia, umiejętności, zdobycia wykształcenia kierunkowego postanowiła skupić się na podologii. Podkreśliła również duże znaczenie doboru pracowników, zaufania i relacji w pracy.
Z uczniami technikum spotkał się przedstawiciel zaprzyjaźnionej firmy Simtech Automatyka Przemysłowa sp. z o.o. –członek zarządu Jarosław Podyma. W trakcie spotkania poruszonych zostało wiele zagadnień dotyczących samo zatrudnienia, prowadzenia najpierw firmy micro, potem jej rozwoju. Trudno przecenić znaczenia zmian technologicznych, które dokonały się w ciągu ostatnich 20 lat i miały ogromny wpływ na nasze życie; to przede wszystkim internet, smart fony, informatyzacja życia codziennego oraz automatyzacja i robotyzacja przemysłu. Uczniowie otrzymali odpowiedzi na trudne pytania związane z prowadzoną działalnością np. jak poradzić sobie z brakiem zleceń lub z nadmiarem zleceń, jak ważne jest dotrzymanie terminu realizacji, jakie kryteria stosować przy doborze pracowników itd.
Ostatnim oczekiwanym przez uczniów gościem był Marek Śliboda właściciel firmy Marco sp. z o.o. Uczniowie mieli możliwość poznania sposobu działanie bardzo nowoczesnej firmy, stosującej zasady społecznej odpowiedzialności biznesu. Dowiedzieli się jakie cechy powinien mieć lider, za którym chce się podążać. Marek Śliboda ma wyjątkową zdolność budowania dobrych relacji ze słuchaczami. Na podstawie swoich doświadczeń życiowych i biznesowych podpowiadał młodym ludziom na co zwrócić uwagę planując swoją karierę zawodową. Jak czerpać zadowolenie z wykonywania pracy w charakterze pracownika lub pracodawcy. Pokazał na przykładzie firmy Marco oraz Marco Football Center jak można rozwijać działalność zgodnie z potrzebami społecznymi, potrzebami rynku oraz stosując zasadę dywersyfikacji.
W spotkaniach Tygodnia Przedsiębiorczości w wzięło udział około 250 uczniów technikum oraz 30 uczennic liceum. Spotkania z przedsiębiorcami cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i na pewno warto tworzyć kolejne okazje uczenia się od praktyków biznesu.