Projekt naukowy we współpracy z Frank Hirschvogel Stiftung
1 grudnia 2022 r. w murach ZSTI gościliśmy przedstawicieli Fundacji Franka Hirschvogela w Schongau w Niemczech (Frank Hirschvogel Stiftung) – p. Waltera Pischela i p. Jasmin Weindl oraz p. Roksanę Mazur z Hirschvogel Components Poland Sp. z o.o.
Goście z Niemiec w czasie spotkania z p. Dyrektorem Januszem Magierą przedstawili propozycje współpracy i sfinansowania kolejnych projektów realizowanych przez uczniów-pasjonatów z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Gliwicach.
Obecnie Fundacja Franka Hirschvogela wspiera finansowo uczniów ZSTI, którzy realizują projekt polegający na skonstruowaniu procesora na podstawie zmodyfikowanej przez nich architekturze SAP-1. Celem projektu jest dogłębne zrozumienie metody działania współczesnych procesorów, które są obecne we wszystkich otaczających nas urządzeniach elektronicznych. Procesor budowany jest w sposób pozwalający na ciągłą obserwację danych zawartych w poszczególnych jego częściach, dlatego projekt zakłada wykorzystanie wyświetlaczy i diod. Wyniki swojej pracy uczniowie przedstawili gościom z Niemiec. Podczas prezentacji pokazana została również symulacja procesora wykonana przez uczniów oraz została omówiona ogólna metoda działania tego typu elementów elektronicznych. Projekt zakłada również przeniesienie symulacji do świata rzeczywistego za pomocą poszczególnych fizycznych elementów elektronicznych takich jak rejestry czy bramki logiczne układane na płytkach stykowych. Będzie to skutkowało większą prędkością możliwą do uzyskania przez procesor oraz brakiem błędów programu symulującego, co zwiększy zarówno możliwości procesora, jak i jego moc obliczeniową, a to pozwoli uczniom na pisanie zaawansowanych programów. Po zakończeniu budowy procesor będzie wykorzystywany przez młodych naukowców do prezentacji metody działania innym uczniom i miejmy nadzieję, że zachęci do zainteresowania się programowaniem niskopoziomowym.
Przedstawiciele firmy Hirschvogel podziwiali pasję uczniów i ich zaangażowanie w projekt.
W projekcie udział biorą uczniowie kl. 4p: Maciej Dymkowski, Mateusz Żelazny, Adrian Zygmunt, Tymon Płochocki, Dawid Piotrowski oraz Sebastian Flajszer. Opiekunem grupy jest p. Daniel Kuśka - nauczyciel przedmiotów informatycznych.