3 drużyny z ZSTI w finale Ogólnopolskiego Konkursu IT "Motorola Science Cup"

Cóż to za dominacja! Na 10 drużyn, które znalazły się w finale ogólnopolskiego konkursu Motorola Science Cup, aż 3 składały się z uczniów naszej szkoły, czyli Złotego Technikum w ZSTI. I myślę, że w tym wszystkim to właśnie ten fakt jest najbardziej godny uwagi, a dlaczego, to zaraz zostanie wyjaśnione.

Motorola Science Cup to konkurs organizowany rokrocznie przez firmę Motorola Solutions, która swój polski oddział posiada w Krakowie. Konkurs ten składa się z trzech etapów. Pierwszy, wstępny, to test składający się z kilkudziesięciu pytań z zakresu informatyki, matematyki, nauk przyrodniczych i czasem z zaskakującego pytania niezwiązanego z powyższą tematyką. Drugi, zasadniczy, to czas programowania. Drużyny muszą wybrać dwa z kilku podanych programów do napisania, a za każdy z nich jest odpowiednia liczba punktów. Na stworzenie tych aplikacji – zgodnie z wytycznymi – mają kilka miesięcy. Stanowi to ogromne wyzwanie, wymaga wielu dodatkowo spędzonych godzin i sporej dawki kreatywności. Po tym etapie dziesięć zespołów z największą liczbą punktów przechodzi do etapu finałowego, który to już odbywa się w krakowskiej siedzibie firmy.

9 czerwca 2022 r. piętnastu ambitnych uczniów ZSTI wraz z dwójką nauczycieli udało się pociągiem do Krakowa. Późnym popołudniem wszystkie wyróżnione zespoły spotkały się w restauracji na Kazimierzu na grze integracyjnej, polegającej na rozwiązywaniu kolejnych zagadek w celu odnalezienia obrazu „Dama z gronostajem”.

Poranek następnego dnia zastał nas w dobrych nastrojach. Po energetycznym śniadaniu pojechaliśmy do siedziby Motoroli na finał, którego nie mogliśmy się doczekać. Składał się on z dwóch etapów opartych na popularnych formatach telewizyjnych: „Jeden z dziesięciu” i „Awantura o kasę”. The show must go on! To, czy dana drużyna wygra, zależało przede wszystkim od szczęścia.

Pomiędzy jedną a drugą częścią finału mieliśmy okazję uczestniczyć w olimpiadzie sportów nietypowych, do których należały: rzut dyskiem (HDD) do celu, sztafeta z monitorem i skręcanie RJ-ek na czas. Mieliśmy też okazję zwiedzić siedzibę Motoroli i poznać warunki pracy i rozwoju w firmach o profilu informatycznym.

Wyjazd był udany, gdyż mogliśmy spędzić ze sobą trochę czasu, wymienić się doświadczeniami z uczniami z innych szkół, mieliśmy okazję zwiedzić rynek i Stare Miasto.

Mimo że w końcowym etapie szczęście nas opuściło, to nie czujemy się przegrani, gdyż 3, 6 i 9 miejsce w ogólnopolskim konkursie informatycznym to naprawdę duże osiągnięcie. Jednak najcenniejsze dla nas jest zdobyte doświadczenie, a to, co robimy, daje nam dużo przyjemności. Wszystkie nasze dotychczasowe osiągnięcia pokazują nam, że dobrze wybraliśmy nowoczesny i przyszłościowy zawód.

 

https://science-cup.pl/uncategorized/wyniki-finalu-drugiej-edycji-motorola-science-cup/